דלג לתוכן עמוד ניווט למפת אתר

המלץ על ספר

תולדות הכיעור

מחבר הספר: אומברטו אקו
הממליץ: פזית שקדי
תחושות בסיום הקריאה : העשרה | הרחבת אופקים| התרגשות| מחשבות

מושגי היופי והכיעור הם יחסיים לתקופות היסטוריות שונות, לתרבויות שונות ולמקומות שונים בעולם. ייחוס תכונות של יופי או כיעור הוא לעיתים תולדה של הערכה סוציו-פוליטית ולאו דווקא אסתטית.
אומברטו אקו, חוקר אמנות, סמיוטיקן ,עיתונאי, פילוסוף וסופר איטלקי (שנפטר בפברואר 2016), מרתק את הקורא בייצוגי הכיעור בתולדות האמנות. החל בכיעור שבעולם הקלאסי, גיהינום ומות קדושים, כיעורה של האישה מן העת העתיקה ועד לבארוק, תיאורי השטן בעולם המודרני, מעשי כשפים, סאדיזם, רומנטיסיזם וגאולת הכיעור, האל-טבעי, האוונגרד וניצחון הכיעור, הקיטש והקאמפ וכלה בכיעור כיום.
הגדרת הכיעור המסורתית גרסה שהכיעור הוא היפוכו של היופי, כשם שהרוע והחטא הם היפוכו של הטוב. מה שנחשב ליפה הוא גם: נחמד, נעים, הרמוני, נפלא, נערץ וכד’ ; מכוער הוא: דוחה, איום, מרתיע, מלוכלך, לא נעים, מעוות וכד’.
ההגדרה עברה שינויים רעיוניים לאורך ההיסטוריה. התאוריות האסתטיות מזהות שלוש תופעות שונות לייצוג הכיעור: כיעור כשהוא לעצמו (הפרשות הגוף, פצעים, ריקבון פגרים וכדומה המעוררים תגובה רגשית של גועל), כיעור צורני (המתבטא בחוסר איזון, חוסר פרופורציות ביחסים של חלקי השלם), כיעור אמנותי (עבודת היצירה עצמה אינה טובה).

הספר מציג באופן מרתק יצירות מופת בתולדות האמנות וגורם לכיעור להראות אחרת…
מומלץ בחום!

המלץ על ספר