דלג לתוכן עמוד ניווט למפת אתר

המלץ על ספר

שמר-בית

מחבר הספר: יונתן יבין
הממליץ: צוות הספריה
תחושות בסיום הקריאה : מתח| הרחבת אופקים| השלמה

חייו האפרוריים והחדגוניים של עמוס האוזנר הצעיר, טלר בבנק בעיר גדולה, משתנים לפתע במהלך שוד בבנק. בעת השוד איש לא מתייחס אליו מה שמאפשר לו לראותו ולחוותו כמתואר בעלילה. עובדי הבנק חושדים באופן נסתר בעמוס ומחמירים ביחסם כלפיו מפני שהוא מילא פיו מים, ובכך סייע לשוד, אך למעשה הדבר נובע מהתעלמותם המתמדת ממנו. בשל החשדות ושינוי היחס לרעה, הוא מחליט להתפטר מעבודתו מבלי למצוא אחרת ולהניח לחייו לסחוף אותו הלאה.

יהושפט אבן הצורי, עורך דין ממולח, סופר כושל וחברו היחיד והקרוב מילדות, מסייע לעמוס למצוא עבודה חדשה ובית בגלל קשיי תשלומי שכר דירה. העו”ד החלקלק יוזם פתרון דיור מעניין כדי לנסות לשנות את חייו חברו ולאתגרם: הוא מציע אותו כשומר בתיהם ורכושם של לקוחותיו העשירים הנעדרים מבתיהם לתקופות ארוכות. עמוס מוצא עצמו עובר מבית לבית ודרך הבתים, סביבתם ותכולתם, הוא לומד להכיר את הבעלים, חייהם הקטנים והרגליהם וחווה הרפתקאות רבות ומשונות שלעיתים עורך הדין מתקשה לחלצו מהן. אולי לעיתים הוא גורם אותן לחברו בכוונה – לבחנו בצורה צינית ומצחיקה – בשל אופיו האנוכיי והממולח.

הסיום מתוק מעט: לאחר כשלוש שנים של מגורי ארעי ונטילת מספר מזכרות מבתים שהותירו בו רושם, הוא מתאהב באישה שעל ביתה שמר כנגד שוד בו הפגין תעוזה.

המלץ על ספר